Pracujące soboty i niedziele możliwe także w systemie podstawowym
Szczególne potrzeby pracodawcy mogą uzasadniać wydanie polecenia służbowego przyjścia do pracy w weekend czy święto. Tylko wyjątkowo pracownik może odmówić jego wykonania.
Rynek pracy niejednokrotnie wymaga od pracowników elastyczności i dostosowania się do potrzeb pracodawców, w tym również związanych z koniecznością świadczenia pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Z pewnymi zastrzeżeniami, do których należy w szczególności równoważny czas pracy, praca w ruchu ciągłym lub system pracy weekendowej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.
W podstawowym systemie czasu pracy pracownicy najczęściej świadczą pracę od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem przypadających w tym czasie dni wolnych od pracy. Jednak i w takim przypadku nie wszystkie osoby zawsze mają komfort posiadania wolnego weekendu. Może się bowiem zdarzyć, że nawet w systemie czasu pracy, w którym pracownik wykonuje obowiązki od poniedziałku do piątku, w razie szczególnych potrzeb pracodawcy będzie zachodzić konieczność pracy w godzinach nadliczbowych przypadających np. w sobotę. Co więcej, w niektórych sytuacjach – jednak odmiennych niż konieczność pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a związanych z innym niż podstawowy systemem lub rozkładem czasu pracy, bądź z uwagi na specyficzny charakter branży – dozwolona będzie praca nawet w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta